tło tło tło tło tło tło tło

Cytat dnia: "Spraw, aby każdy dzień miał szanse stać się najpiękniejszym dniem Twojego życia" Mark Twain

Zdjęcie

Chicago Ala al-Aswani

2 marca 2011

Tytuł: Chicago

Autor: Ala al-Aswani

Seria: Kontytnenty

Przekład: Izabela Szybilska-Fiedorowicz

Stron: 352

ISBN 978-83-62122-03-5

Oprawa twarda

Premiera: marzec 2010

 Chicago

Nadżi jest zaangażowanym politycznie poetą, ale studiuje budowę tkanek. Szajma ma trzydzieści lat i jest starą panną. Ra’fat uważa się za Amerykanina, ale wpada w furię, gdy jego córka przeprowadza się do chłopaka. Carol nie może znaleźć pracy, bo jest czarna. Aparatczyk Danana zamienia życie swojej żony w piekło. Wkrótce wizytę w Chicago ma złożyć prezydent Egiptu. Nie wszystkim się to podoba…

W nowej powieści Al-Aswani podejmuje temat wykorzenienia i multietniczności, eksplorując możliwości życia na styku różnych tradycji i kultur. Jego bohaterowie – egipscy i amerykańscy studenci oraz wykładowcy – pracują lub uczą się w Centrum Medycznym Uniwersytetu Illinois. Amerykańska uczelnia staje się świadkiem ich wzlotów i upadków, miłości, tęsknot, bolączek.

 Z recenzji:

 Podobnie jak nieżyjący Nadżib Mahfuz, Ala Al-Aswani jest pisarzem światowego formatu, ukazującym troski Egipcjan w szerszym, uniwersalnym kontekście oraz pięknie rysującym nasz wspaniały, choć niekiedy też smutny i zaskakujący świat.

The Times

 […] bez wątpienia Al-Aswani jest doskonałym „opowiadaczem” – Arabowie nazywają takiego człowieka hakawatim lub rawim. Książki Egipcjanina charakteryzują się świetnym wyczuciem stylu, z zastosowaniem języka ulicy włącznie, i wszystkimi właściwościami dobrej (o)powieści. Bez wątpienia Ala al-Aswani mógłby stanąć w szranki z Szeherezadą z Księgi tysiąca i jednej nocy, bo nie wszystkie wątki w swych utworach doprowadza do końca, jakby czekając na kolejną noc.

Prof. Marek Dziekan (fragment Z Przedmowy)

Ala al-Aswani urodził się w 1957 roku. Z zawodu jest stomatologiem; studiował w Kairze i Chicago. Przez wiele prowadził gabinet dentystyczny w kamienicy, która z czasem stała się miejscem akcji jego pierwszej powieści, a zarazem światowego bestselleru Imarat Jakubian (w języku polskim ukazała się pod tytułem Kair, historia pewnej kamienicy), szybko przełożonego na dwadzieścia innych języków i sfilmowanego. Ala al-Aswani jest autorem wielu artykułów z dziedziny polityki, literatury i kwestii społecznych oraz założycielem ruchu politycznego na rzecz zmian demokratycznych Kifajja (arab. Już dość).

Dziś jest:

Ikona

środa, 29 maj 2024

Kalendarz

Ikona

Portrety kobiet


    Logo

Partnerzy

Ikona
strzałka