tło tło tło tło tło tło tło

Cytat dnia: "Spraw, aby każdy dzień miał szanse stać się najpiękniejszym dniem Twojego życia" Mark Twain

Wrzesień 2010 XI Spotkanie Literackie

28 września 2010

Kobieta i pieniądze

tematem XI spotkania literackiego w Salonie Kulturalnym Kobiet.

Tym razem dyskusję o pieniądzach  poprowadzono w formie panelowej dyskusji, do której zaproszono
Panią Elżbietę Ostrowską profesor nauk ekonomicznych, specjalistkę w dziedzinie bankowości i finansów; 
Panią Annę Mikłaszewicz specjalistkę  bankowości biznesowej;
Panią Aleksandrę Gajda-Gryber  dyrektorkę  Centrum Zarządzania Finansami
oraz Panią Ewę Kruchelską przedsiębiorcę specjalizującą  się w kontroli inwestycji budowlanych.

Dyskusję poprowadziła Pani Ewa Sowińska biegły rewident.
W dyskusji postawiono pytania:
Czego potrzebujemy by zarabiać i zarządzać swoimi pieniędzmi ?
Jak ustalać priorytety i podejmować decyzje ?

Uczestniczki dyskusji dokonały subiektywnego podziału na traktowanie pieniądza przez inne kultury. W kulturze  wschodu pieniądz traktowany jest jako cel sam w sobie. Pieniądzem należy się pochwalić, pokazać go innym.  Kultura zachodu do pieniądza podchodzi pragmatycznie. Pieniądz  jest  narzędziem do osiągnięcia zamierzonych celów. Zmiany gospodarcze jakie zaszły w ostatniej dekadzie dotknęły każdego z nas. Odwrócenie tradycyjnych ról, zmiana statusu pojedynczych osób, rodzin , przeorientowanie sposobu myślenia i patrzenia na pieniądz, to niektóre wyliczanki z listy zmian.

W dyskusji dało się wyodrębnić dwa sposoby podejścia do pieniądza.
Oczywiście podejścia  czysto teoretycznego.
Kobiety (30+) przedstawiły siebie jako osoby realizujące się w karierze zawodowej, dobrze zarabiające, ale nie potrafiące podjąć samodzielnie decyzji co do  inwestycji nadwyżek. Inwestowanie uznały za poważne przedsięwzięcie, które wymaga konsultacji z partnerem, rodziną lub znajomymi. Na pieniądz patrzą jako dobro, które jest przy okazji. Najbardziej liczy się praca z pasją.
Kobiety (50+) do pieniędzy podeszły bardziej stereotypowo. Pieniądze skojarzyły głównie z mężczyzną, któremu  należy pokazać czy wręcz udowodnić, że są lepsze od nich, iż  też potrafią zarabiać. Paniom tym na otrzymaną od mężczyzn  propozycję zarobienia dodatkowych pieniędzy, łatwiej było odmówić, powiedzieć nie, nie chcę już więcej zarabiać. W inwestowaniu nadwyżki nie miały oporów. Same podejmowały odważne decyzje. Z dyskusji o pieniądzach uczestniczki spotkania płynnie przeszły do omawiania książki Leszka Kołakowskiego „Mini  wykłady o maxi sprawach„. Justyna Grabska moderatorka literacka w kilku zdaniach opowiedziała o autorze książki. Niestety po raz kolejny czas nie pozwolił na rozwinięcie tematu.

Uczestniczki spotkania i goście dyskusji panelowej w Restauracji  Filharmonia w Gdańsku . Od lewej po środku: Justyna Grabska moderatorka, poniżej Beata Jaworowska z-ca ds. kultury Urząd Marszałkowski i dr Magdalena Sacha(UG) Na środku u góry od lewej: Beata Jaworowska , dr Magdalena Sacha, Aleksandra Gajda-Gryber ( dyrektor Centrum Zarządzania Finanasami), Anna Mikłaszewicz starszy specjalista bankowości biznesowej, prof.dr hab.Elżbieta Ostrowska. Poniżej po prawej  goście dyskusji ,Ewa Sowińska biegły rewident, Ewa Kruchelska przedsiębiorca.

Goście dyskusji panelowej  KOBIETA I PIENIĄDZE

Prowadząca dyskusję :

Pani Ewa Sowińska ,biegły rewident, członek zarządu Regionalnego Oddziału Krajowej Izby Biegłych Rewidentów, współwłaścicielka firmy ESO Audit.

Uczestniczki dyskusji : 

 

Fotorelacja
Zdjęcie

1.Paniprofesor dr hab. Elżbieta Ostrowska, pracownik Katedry Bankowości Uniwersytetu Gdańskiego i Rektor Szkoły Finansów i Administracji w Gdańsku – jest autorką wielu prac naukowych (ponad 200), w tym 11 samodzielnych książek, projektów badawczo-wdrożeniowych i ekspertyz gospodarczych. Jej publikacje dotyczą głównie rynków finansowych, inwestycji przedsiębiorstw, bankowości i zarządzania ryzykiem.

Zdjęcie

2.Pani Anna Mikłaszewicz starszy Specjalista Bankowości Biznesowej Banku Zachodniego WBK S.A. Dyplomowany Pracownik Bankowy – tytuł nadany przez Związek Banków Polskich

Zdjęcie

3. Pani Aleksandra Gajda-Gryberdyrektor Centrum Zarządzania Finansami ENERGA SA,ekonomistka z 13-letnim doświadczeniem w księgowości i zarządzaniu finansami.Od 2001 roku członek ACCA ( Association of Chartered Certified Accountants ) Prywatnie jedno dzieck

Zdjęcie

4.Pani Ewa Kruchelska przedsiębiorca, absolwentka SGH, wiceprezes zarządu Cade Nieruchomości oraz Ln Commerce; prezes zarządu Grenn Park Apartaments orazfirmy Tan Viet.Założycielka Grupy Artom. Prywatnie matka trójki dzieci

Dziś jest:

Ikona

wtorek, 3 grudzień 2024

Kalendarz

Ikona

Portrety kobiet


    Logo

Partnerzy

Ikona
strzałka