tło tło tło tło tło tło tło

Cytat dnia: "Spraw, aby każdy dzień miał szanse stać się najpiękniejszym dniem Twojego życia" Mark Twain

ikona Działania

MOTTO: 
…kobieta po pracy, poza domem, w dobrym towarzystwie
&
…te zaś studia literackie młodość żywią, starość rozweselają, powodzeniu dodają ozdoby, w przeciwnościach stanowią pociechę i ucieczkę
– Cyceron, Pro Archia Poeta

DO KOGO JEST SKIEROWANA INICJATYWA SALONU ?

Salon Kulturalny Kobiet, to inicjatywa skierowana do cenionych  pań z województwa pomorskiego  – osób aktywnych i spełnionych zawodowo, i społecznie. Kobiet, które potrzebują  miejsca, by odpocząć od codziennych trosk, by zadbać o własny rozwój duchowy i towarzyski oraz rozrywkę w wysmakowanym stylu.

Podstawowym działaniem Salonu Kulturalnego Kobiet są organizowane raz w miesiącu spotkania intelektualne. Spotkania SKK opierają się na dawnej formule salonów literackich, prowadzonych przez kobiety. Mają charakter naukowo-towarzyski, a ich celem jest swobodna wymiana poglądów, wrażeń  i doświadczeń także z omawianej literatury. Refleksja nad walorami literackimi , odkrywanie w literaturze ważnych prawd koniecznych  w indywidualnym rozwoju ,samodoskonaleniu wewnętrznym. Spotkania prowadzone są  w formie dyskusji o literaturze, traktującej  tekst literacki  w kontekście problematyki społecznej, filozoficznej i psychologicznej ” dysputa literacka jako forma poznania duszy drugiego człowieka i jako namiastka zbliżenia ” Nie da się mówić o czymś- nie mówiąc o sobie”.  Antoni Libera Madame.

Miejsce spotkań – uzależnione od pory roku, nie zawsze to samo, ale zawsze urocze. W roku 2017-2018 spotkania będą odbywać się w Hotelu „Haffner” w Sopocie oraz w Gdańsku „Czekoladowy Młyn”. W roku 2019 spotkania będą odbywać się w Gdańsku  w Dworze Młynarzy w „Czekoladowym Młynie”

CZTERY PORY ROKU, MIESIĘCZNE SPOTKANIA Z PRZEWODNIM TEMATEM

W roku 2009 i 2010 program SKK podzielony był na cztery pory roku, które niejako narzucały  klimat i miejsce spotkań. Program realizowany był t na bazie wcześniej wybranych do przeczytania książek. Książki wybierały  uczestniczki spotkań na podstawie  anonimowej ankiety  literackiej. Program SKK był oparty na miesięcznych tematach przewodnich. Każdy miesiąc jeden temat, tytuł i zaproszony gość. Goście zapraszani byli do realizowanych w miesiącu  przewodnich tematów np.  kobieta i sztuka; kobieta i podróże; kobieta i władza ….

Spotkania literackie prowadzone były przez 4 profesjonalne moderatorkiModeratorki zmieniały się co kwartał. Przygotowywały kwartalny program, recenzje ze spotkań oraz pomagały w zaproszeniu gości spotkań.

W roku 2011 liderki projektu zdecydowały się odejść od formuły spotkań lat 2009 i 2010. Program realizowany był w cyklu  miesięcznych spotkań  przygotowywanych przez moderatorki (członkinie Salonu Kulturalnego Kobiet) Moderatorki zgłaszały  się na ochotnika  do prowadzenia spotkań. Wybierały  dla zainteresowanych literaturę, prowadziły spotkanie. Opracowywały we własnym zakresie krótką recenzję ze spotkania.

W roku 2015 liderki projektu ponownie zdecydowały o zmianie zasad  organizacji i moderowania spotkań. Spotkania organizowane były raz w miesiącu, w wybraną środę. Do moderowania zapraszano  ciekawą osobowość nie tylko kobietę, by podzieliła się/ podzielił się  w Salonie Kulturalnym Kobiet tym, nad czym aktualnie pracuje czy się fascynuje?  Spotkania takie z racji pełnionych przez moderatorki lub moderatorów różnych funkcji, stanowisk są naprawdę bardzo ciekawe. Nadal głównym obszarem naszych zainteresowań była i jest  literatura.

Lata 2017-2018 formuła spotkań pozostała bez zmian jednakże  zmieniła się  konwencja spotkań. Panie demokratycznie zdecydowały o przyznaniu osobom moderującym spotkanie honorarium, które wynosiło w zależności od negocjacji  z moderatorami, artystami od 300 zł- 3000 zł.

Rok 2019 będzie wyjątkowy. Spotkania będą się odbywały w „Czekoladowym Młynie” Zapraszani do moderacji goście przyjadą do nas z całej Polski, Europy, a nawet Afryki. Przewidujemy liczne koncerty, pokazy i debaty filozoficzne. Do współpracy zaprosiliśmy wiele państwowych oraz prywatnych instytucji kulturalnych.

Dziś jest:

Ikona

sobota, 13 kwiecień 2024

Kalendarz

Ikona

Portrety kobiet


    Logo

Partnerzy

Ikona
strzałka