tło tło tło tło tło tło tło

Cytat dnia: "Spraw, aby każdy dzień miał szanse stać się najpiękniejszym dniem Twojego życia" Mark Twain

Zdjęcie

SPOTKANIE PLENEROWE Czapielsk 26 czerwca 2010

6 maja 2010

Malarstwo moja pasja, muzyka jaką lubię
po takim tytułem, odbyło się pierwsze spotkanie plenerowe Salonu Kulturalnego Kobiet, na ranczu u artysty malarza,  Wojciecha Góreckiego.

Dnia 26 czerwca 2010,  grupa pań z Salonu Kulturalnego Kobiet , miała  przyjemność uczestniczyć w biesiadzie rodzinnej w Czapielsku. Państwo Góreccy do spotkania przygotowali się bardzo  profesjonalnie. Zorganizowali koncert w wykonaniu  Valerego Filipowa, samego artysty i syna artysty Macieja Góreckiego. Valery Filipow wykonał kilka utworów na ciekawie brzmiącym instrumencie zwanym syringiem lub jak kto woli fletnią pana, a także pile. Artyści zagrali polskie znane ballady, utwory z repertuaru Czerwonych Gitar, Morricone ,Rodrigeza  i wielu  innych wykonawców. Spotkanie zakończyła prezentacja obrazów Góreckiego, na które artysta poświęcił kilka miesięcy prac plenerowych na mrozie i śniegu.

 Jakie jest malarstwo Góreckiego ?

Autor odpowiada na to pytanie następująco: ”  ja tak naprawdę to mam dosyć tego tzw. malarstwa współczesnego, gdzie często zwykłe braki warsztatu przykrywa się … „oryginalną manierą” czy tak zwaną wizją „skrótu myślowego” artysty. Bo jeśli już ktoś chce naśladować Picassa, to niech najpierw pokaże tak jak on, że potrafi również  malować rzeczywistość i naturę a potem niech wymyśli coś oryginalnego a nie kopiuje innych, których bohomazy wystawiane są często w Galeriach za astronomiczne ceny.”

Autorytetem dla Góreckiego jest Chełmoński i Wierusz Kowalski. Od siebie możemy dodać, że malarstwo Góreckiego można porównać także z Camillem Pissaro, który wśród impresjonistów miał przydomek patriarchy.

Górecki, to artysta o wielu talentach (muzyk, malarz, dziennikarz, poeta) Uprawia malarstwo klasyczne, z nurtu  impresjonizmu. Specjalizuje się w pejzażach. Tematem jego prac  są przeważnie widoki łąk, dróg ,tajemnicze zakamarki ,drzewa . Najczęściej maluje w plenerze, choć zdarzają się także prace malowane ze wspomnień. Obrazy Góreckiego  można rozpoznać po charakterystycznym  ujęciu światła. Nawet niewprawny w sztuce widz  może łatwo się zorientować, o której porze dnia artysta wykonywał swoje dzieło.

Drzewo, drzewka, drzewa….Przeglądając dorobek artysty nasuwa się jedno spostrzeżenie. Górecki kocha drzewa. To właśnie drzewa są obecne w wielu jego pracach. Studium lasów, dróg, pól, łąk, stawów, ogrodów i ulic , to także studium  drzew. Drzew starych, młodych, o łagodnych liniach i drapieżnych konarach. W symbolice biblijnej, drzewo oznacza oś świata. Jest łącznikiem nieba z ziemią. Zagłębione korzeniami w glebę , spogląda  konarami ku niebu.  To w drzewie odkrywamy cztery żywioły : wodę, powietrze, ziemię i  ogień . Właśnie takie jest malarstwo Góreckiego- malarstwo czterech żywiołów.

galeria spotkania

Dziś jest:

Ikona

sobota, 27 kwiecień 2024

Kalendarz

Ikona

Portrety kobiet


    Logo

Partnerzy

Ikona
strzałka