tło tło tło tło tło tło tło

Cytat dnia: "Spraw, aby każdy dzień miał szanse stać się najpiękniejszym dniem Twojego życia" Mark Twain

Zdjęcie

Valeriy Filipov

7 czerwca 2010

Valeriy Filipov urodził się 19 kwietnia 1962 r. w Kijowie. Z wyróżnieniem ukończył Liceum Muzyczne w klasie gitary a następnie w roku 1986 Kijowskie Konserwatorium im. P. Czajkowskiego uzyskując dyplom w trzech specjalnościach – wykonawca koncertowy, dyrygent, nauczyciel gry na gitarze klasycznej…

Już jako wyróżniający się student koncertował w wielu miastach dawnego ZSRR – Mińsku, Rydze, Symferopolu, Jałcie. Występował także w Czechosłowacji – Pradze i Bratysławie.

W ramach akcji kulturalnej, po likwidacji następstw awarii atomowej w Czarnobylu, został oddelegowany tam latem 1986 r. na koncerty.

W 1991 r. Valeriy Filipov został laureatem ogólnoukraińskiego konkursu gitarowego w Doniecku. Koncertował nie tylko w swojej ojczyźnie – Ukrainie, lecz także w Rosji, Czechach, Słowacji, Niemczech, Dani i na Litwie. W 2004 r. został laureatem Międzynarodowego Festiwalu Gry Na Instrumentach Unikatowych w Starogardzie Gdańskim.

Już w czasie studiów w 1984 r. został zatrudniony jako nauczyciel w klasie gitary klasycznej w Wyższej Szkole Muzycznej w Kijowie, gdzie pracował do 1993 r. Wielu jego uczniów ukończyło szkołę z wyróżnieniem i zostało laureatami konkursów gitarowych. Po przyjeździe do Polski nie zrezygnował z pracy dydaktycznej, zatrudniając się w Prywatnej Artystycznej Szkole Muzycznej w Gdańsku.

Od 1993 r. kontynuuje swoją artystyczną karierę pracując w Polsce – bierze udział w koncertach kameralnych organizowanych przez Bałtycką Agencję Artystyczną BART, Agencję Avanti, Pol-Art. Występuje m.in. w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, Teatrze Muzycznym i Teatrze Miejskim w Gdyni, na Zamku Joannitów w Skarszewach, elbląskiej galerii EL, w Filharmonii Bałtyckiej.

Valeriy Filipov jest nie tylko wykonawcą klasyczynych utworów Sora, Giulianiego, Tarrego, Albeniza i Villi – Lobosa, ale też autorem licznych oryginalnych gitarowych opracowań wykonywanych przez siebie utworów. Do wydania przygotował gitarowe aranżacje z różnych dziedzin muzyki – począwszy od Mozarta, Bethovena poprzez muzykę folkloru różnych krajów a także kolędy polskie i niemieckie na standardach jazzowych i melodiach „The Beatles” kończąc. Prócz tego komponuje również własne utwory.

V.Filipov nie tylko gra na gitarze, ale jawi się jako multiinstrumentalista proponując interesujący i urozmaicony program obejmujący utwory wykonywane także na harmonijce ustnej, fletni Pana.

Jest jednym z nielicznych artystów na świecie grających na pile śpiewającej (musical saw).

Oprócz gry na instrumentach wspaniale śpiewa rosyjskie ballady i romanse, ukraińskie dumki, znane polskie melodie, szanty, a w języku angielskim znane i lubiane standardy muzyki rozrywkowej i bluesowej.

Wiele znanych osobowości podziwiając jego talent brało udział w jego występach, m.in. Małgorzata Potocka, Andrzej Rosiewicz, a on sam miał okazję występować z zespołem „Gang Marcela”, Rudim Schubertem, Piotrem Gąsowskim, Anną Dymną, Capellą Gedanensis , Waldemarem Malickim i innymi. 

Muzyczna oferta obejmuje:

– koncerty gitarowe muzyki klasycznej,
– recitale rosyjskich ballad i romansów,
– ukraińskie dumki, piosenki ludowe i współczesne,
– klasyczne i współczesne utwory na fletni Pana,
– bogaty repertuar w opracowaniu na piłę śpiewającą
(m.in. muzyka klasyczna, melodie ukraińskie i rosyjskie)
– standardy muzyki bluesowej i rozrywkowej,
– znane polskie melodie, szanty,
– oprawa muzyczna imprez okolicznościowych i bankietów,
– lekcje gry na gitarze.

Repertuar V.Filipova imponuje swoją różnorodnością:

– utowry klasyczne, I.Albeniz – „Asturia”, W.A. Mozart – „Marsz Turecki”, L. van Beethoven – „Dla Elizy”, Fr.Tarego – „Wspomnienie o Alhambrze”,

– standardy jazzowe, własne aranżacje melodii „The Beatles”

– bluesy: „Malted milk”, „Hey hey”, „Before you accuse me”, ‚Walking blues”, „Walking blues”, „Layla”, „Tears in heaven”,

– na fletni Pana: E.Morricone – „Samotny Pasterz”, F.Schubert – „Ave Maria”, Albinoni – „Adagio”, P. Czajkowski – „Pieśń Neapolitańska”, „El Condor Passa”,

– na pile śpiewającej (musical saw): A. Vivaldi – „Concerto Grosso”, Fr. Shubert – „Serenada”, A. Ribinstein – „Melodie in F”, M. Musorski – „Somnienie”, Bach-Gounod – „Ave Maria”, C. Saint-Saens – „The Swan (Łabędż)”, G.Caccini – „Ave Maria”, Fr. Schubert – „Ave Maria”, ukraińskie i rosyjskie melodie ludowe, romanse i inne utwory.

– ludowe piosenki rosyjskie i ukraińskie: „Oczy czarne”, „Ech raz”, „Wołga, Wołga”, „Podmoskiewskie wieczory”, „Jarzębina czerwona”, „Bradiaga”, „Trzy miłości”, „Modlitwa” i wiele innych.

Dziś jest:

Ikona

piątek, 26 kwiecień 2024

Kalendarz

Ikona

Portrety kobiet


    Logo

Partnerzy

Ikona
strzałka