tło tło tło tło tło tło tło

Cytat dnia: "Spraw, aby każdy dzień miał szanse stać się najpiękniejszym dniem Twojego życia" Mark Twain

Zdjęcie

W IMIĘ MIŁOŚCI – Jodi Picoult

15 listopada 2011

Dnia 26.10.2011 w Restauracji Dwór Oliwski odbyło się spotkanie z cyklu
Europa kulturalna-Anglia.
Omawiane książki „Pani Dalloway” Wirginii Wolf oraz ” W imię miłości ” Jodi Picoult. 
Gospodynią spotkania była Pani profesor Ewa Grzegorzewska.

Wprowadzona przez Ewę nagła zmiana książki, z ” Pani Dalloway” na ” W imię miłości” nie odstraszyła uczestniczki spotkania, aby wziąd udział w bardzo interesującej dyskusji. Tym bardziej, że książka ” W imię miłości” pomimo pięknego tytułu, okazała się naprawdę trudna do omawiania. Podejmowała bardzo bolesne tematy obyczajowe jak przemoc, gwałt, molestowanie nieletnich, zabójstwo, odpowiedzialnośd, wymierzanie sprawiedliwości na własną rękę, poczucie winy i osamotnienie. Nasza zacna koleżanka z wielkim taktem postawiła uczestniczkom spotkania pytanie „czy sprawiedliwość jest sprawiedliwa?”…..Panie przeszło godzinę szukały odpowiedzi na to pytanie.

Aby dać szansę dyskusji czytelniczkom, które przygotowały się do dyskusji o „Pani Dalloway”, głos oddano Pani Ludwice Topp-Zawistowskiej oraz Pani Małgorzacie Paszylka-Glaza. Panie z taką brawurą i zapałem zabrały się do omawiania niuansów myśli angielskiej pisarki, iż pozostałym dyskutantkom nie pozostało nic jak dodać gromkie brawa.

W dyskusji wzięło udział jak zwykle przeszło 20 pań.

„Do czego jesteś zdolna w obronie swojego dziecka? Jak daleko mogłabyś się posunąć, by je chronić, by zapewnić mu bezpieczeństwo? Jodi Picoult, autorka bestsellerów, specjalistka w pisaniu książek na kontrowersyjne tematy, w swojej najnowszej powieści „W imię miłości” porusza problem molestowania seksualnego dzieci i przypomina, jak łatwo jest wyciągać pochopne wnioski i mimo najlepszych chęci popełniać jeden błąd za drugim.

Kiedy ma się nieustannie do czynienia ze skutkami przemocy, człowiek uodpornia się na okrucieństwo. Patrzy na krew bez mrugnięcia okiem, wypowiada gładko słowo „gwałt”. Okazuje się jednak, że ta ochronna tarcza jest bardzo krucha i pęka natychmiast, gdy koszmar wkrada się do naszego własnego życia. Nina Frost, bohaterka nowej powieści Picoult, jako zastępca prokuratora prowadzi postępowania w najtrudniejszych sprawach dotyczących przemocy wobec dzieci. Nieraz przeżywa frustrację, gdy sprawcom udaje się wykorzystać luki prawne i uniknąć kary. Z doświadczenia wie, że aby skutecznie poruszać się po tym polu minowym, musi okazywać współczucie ofiarom, zaciekle walczyć o sprawiedliwość, ale jednocześnie zachowywać dystans. Kiedy jednak Nina i jej mąż odkrywają, że ich pięcioletni syn Nathaniel padł ofiarą molestowania seksualnego, o żadnym dystansie nie może być już mowy. Nagle bariera między życiem zawodowym a prywatnym całkowicie znika; wszystko, co do tej pory wydawało się proste i oczywiste, ulega całkowitemu przewartościowaniu. Nina zdaje sobie sprawę, że w sądach trudno będzie uzyskać zadośćuczynienie za krzywdę, jaka spotkała Nathaniela. Ogarnięta rozpaczą i niepohamowanym gniewem, rozpętuje wojnę, w której może stracić wszystko, co dla niej najcenniejsze. – Do waszej ogólnej wiadomości – czytamy w powieści – nigdy nie zdołacie się przygotować ani uodpornić na podobny cios. Gdy go doświadczycie, będziecie iść ulicą ogarnięci zdumieniem, że wszyscy wokół się zachowują tak, jakby świat nie został wypchnięty ze swojej orbity. Będziecie przeczesywać pamięć w poszukiwaniu znamiennych znaków i sygnałów, wierząc, że w końcu odkryjecie wśród nich zwiastuna katastrofy, która – niczym sterczący na drodze korzeń – wytrąciła was z kursu normalnego życia. Będziecie walić dłonią o drzwi publicznej toalety tak mocno, że nadgarstek pokryje się sińcami; zaczniecie płakać, kiedy kontroler w budce przy wjeździe na autostradę będzie wam życzył miłego dnia. Będziecie bez końca zadawać sobie pytania: „Jak to możliwe?” i „Co by było gdyby?”.


Jodi Picoult 
Studiowała nauki humanistyczne na Uniwersytecie Princeton i pedagogikę na Uniwersytecie Harvarda. W 2003 roku otrzymała nagrodę New England Book Award za całokształt twórczości. Jest autorką czternastu powieści, m.in.: Bez mojej zgody, Zagubiona przeszłość, Jesień cudów, Dziesiąty krąg i Czarownice z Salem Falls. Łączny nakład jej książek na świecie (w ponad 40 krajach) to 7 milionów egzemplarzy. Powieści Jodi Picoult przetłumaczono dotychczas na 30 języków. Mieszka z rodziną w Hanover w stanie New Hampshire.”

W spotkaniu udział wzięły miedzy innymi:

Fotorelacja
Zdjęcie

Gospodyni spotkania prof. Ewa Grzegorzewska

Zdjęcie

Halina Sucharska, Ksenia Bagniewska, prof. Krystyna Strzała, Ewa Tomicka Ludwika Topp-Zawitowska

Zdjęcie

Halina Sucharska, Ksenia Bagniewska, prof. Krystyna Strzała, Ewa Tomicka Ludwika Topp-Zawitowska

Dziś jest:

Ikona

sobota, 27 kwiecień 2024

Kalendarz

Ikona

Portrety kobiet


    Logo

Partnerzy

Ikona
strzałka